Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2011

Νίκησε με την ψυχή στο στόμα… ΑΓΟΡ-Παναθηναϊκός 72-77

Με την ψυχή στο στόμα ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ρεθύμνου στην Κρήτη με 72-77, αποφεύγοντας στο τσακ ένα κάζο αντίστοιχο με αυτό της Καβάλας… To “τριφύλλι” έκανε πάρα πολλά λάθη και είχε απίστευτη αστοχία με αποτέλεσμα να δώσει στους Κρητικούς δικαιώματα και αυτοί να ελπίζουν σε νίκη μέχρι το τέλος…

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-0 νωρίς-νωρίς , αλλά  το Ρέθυμνο με απανωτά τρίποντα, απάντησε και προηγήθηκε με  10-6. Στη συνέχεια το Ρέθυμνο έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και με τη λήξη της Α΄περιόδου προηγήθηκε με 20-17! Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν να κάνουν πολλά λάθη και έτσι στο ημίχρονο προηγούνταν μόλις με 2 πόντους (33-31).
Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να παίξει μπάσκετ και με τους Γιασικεβίτσιους, Διαμαντίδη και Μπατίστ να παίρνουν το … όπλο τους προηγήθηκε με τη λήξη της περιόδου αυτής 49-57… Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι και έτσι στο 34΄προηγούταν με 63-54, έχοντας τον Μπατίστ ως αιχμή του δόρατος… Στο τέλος βέβαια οι χαμένες βολές παραλίγο να στοιχίσουν στον Παναθηναϊκό, καθώς το Ρέθυμνο λίγο έλειψε να ξαναμπεί στο ματς… Εν τέλει οι “πράσινοι” επικράτησαν με 72-77, χωρίς πάντως να ικανοποιήσουν με την απόδοση τους…