Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2012

Νίκη με θέαμα κόντρα στους "κυανέρυθρους". Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 89-69

Είπαμε την προηγούνενη αγωνιστική, ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν ρυθμό και χθες ήρθε η απόδειξη των όσων λέγαμε... Οι "πράσινοι" διέλυσαν τον Πανιώνιο με 89-69 και απέδειξαν στην πράξη ότι όντως βρίσκονται σε περίοδο φορμαρίσματος... Μάλιστα κατά τη διάρκεια του ματς το "τριφύλλι" δημιούργησε πολλές φάσεις, οι οποίες ανάγκασαν τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να χειροκροτήσουν με ενθουσιασμό!
Η μόνη περίοδος του αγώνα όπου η αξιόλογη, αν μη τι άλλο, ομάδα του Μπαρτζώκα κατάφερε να κοντράρει τους "πράσινους", ήταν η πρώτη, όπου οι "κυανέρυθροι" υπερέβαλλαν εαυτόν και κατάφεραν να βρίσκονται κοντά στο σκορ (27-23). Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, άρχισε να βγάζει αυτοματισμούς στο παιχνίδι του, ικανοποιώντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς και προσφέροντας θεάμα στους φιλάθλους... Αποτέλεσμα των ανωτέρω ήταν το "τριφύλλι" να κλείσει το ημίχρονο έχοντας σημειώσει 50 πόντους (50-37)!
Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους (69-49 στο 30')... Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και με το παιχνίδι να έχει κριθεί προ πολλού ο Ομπράντοβιτς πραγματοποίησε μία σειρά αλλαγών προκειμένου να ξεκουραστούν οι βασικοί,πάντως η διαφορά παρέμεινε στους 20 πόντους (89-69)...
Τέλος να αναφέρουμε και μία καλή κουβέντα για την ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία παίζει ωραίο και επιθετικογενές μπάσκετ διαθέτοντας παίκτες όπως οι: Ξανθόπουλος, Ντίμπλερ, Γιάνκοβιτς, Σαρικόπουλος, αλλά και οι: Μπατής, Μπάρλοου που απουσίαζαν εχθές. Το μόνο σίγουρο για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης είναι ότι μπορεί να αποτελέσει την έκπληξη της φετινής Α1...